Historia

Kurling - historiaW 2000 roku John Bennett został poproszony przez swojego syna o wymyślenie sportu w którym osoby niepełnosprawne mogłyby współzawodniczyć bez ograniczeń z pozostałymi graczami. Podczas oglądania transmisji z Mistrzostw Świata w Curlingu, John wpadł na pomysł Kurlingu (New Age Kurling) - sportu w którym sprawdzić może się każdy, dającym dużo radości i wrażeń oraz który nie wymaga specjalnych nakładów organizacyjnych. 


Pomyślał o wykorzystaniu dysku z uchwytem i łożyskami umożliwiającymi przesuwanie po powierzchni. Wymyślił także popychacze (pushers) oraz rampy, tak aby ludzie o różnych umiejętnościach mogli wprawić kamienie kurlingowe w ruch, jak również winylowe maty będące celami (target).

Coś co zaczęło się jako idea sportu dla osób niepełnosprawnych szybko stało się bardzo popularnym wśród w pełni sprawnych graczy. Od teraz, po raz pierwszy, osoby niepełnosprawne mogą grać ze wszystkimi na równym poziomie i w tych rozgrywkach.

Aktualnie w Kurlig gra się na całym świecie. Zawody organizowane są lokalnie, na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym. Za kilka lat Kurling będzie grą obecną w 174 krajach i John ma nadzieję, że stanie się sportem paraolimpijskim już w 2012 roku.

Od 2010/2011 Kurling jest dostępny w Polsce ! Okazuje się hitem rozgrywek prywatnych i rodzinnych, zawodników niepełnosprawnych, szkół, lig firmowych, Seniorów czy ośrodków rehabilitacyjnych i wczasowych !

Międzypokoleniowy charakter Kurlingu jest wspomagany poprzez platformę kurling.pl, a pełna integracja z wiodącymi portalami społecznościowymi (facebook, nasza-klasa, ..) pozwala na dzielenie się emocjami z jeszcze większą rzeszą znajomych i przyjaciół.


Zapraszamy do gry !
Kurling Polska